Klimatyzacja VRV (Variable Refrigerant Volume) oraz VRF (Variavle Refrigerant Flow) to dwie nazwy stosowane równocześnie na określenie systemów klimatyzacji, w których pracę urządzenia można zmieniać poprzez regulację czynnika przepływającego przez parowacz. Dzięki temu, taki system posiada szerokie zastosowanie, a do tego zapewnia użytkownikowi dużą swobodę w ustawieniach.

Zastosowanie VRV/VRF

Klimatyzacja tego typu to zarówno małe, pojedyncze systemy, jak i całe bazy, których zadaniem jest klimatyzowanie całego budynku. Czasami cała instalacja mierzy nawet 1000 metrów. Nic więc dziwnego, że systemy VRV/VRF są popularnie wykorzystywane w dużych obiektach, takich jak hotele czy biurowce. O wyborze tego rodzaju klimatyzacji decyduje również jej przewaga nad innymi jej rodzajami. Klimatyzacja VRF jest bardziej wydajna i bardziej sprawna od klimatyzacji multisplit, do tego posiada więcej funkcji. Jednocześnie zachowuje dużą elastyczność – każda przyłączona do bazy jednostka może być swobodnie dostosowywana do zapewnienia optymalnych warunków w pomieszczeniu, w jakim się znajduje. Warto dodać, że klimatyzacja VRV/VRF pracuje sprawnie nawet przy bardzo niskich temperaturach. Oczywiście niektórzy producenci oferują pomniejszone jednostki VRV dzięki czemu można stosować to rozwiązanie w budynkach niekomercyjnych. Zmniejszeniu w takiej sytuacji ulega sama jednostka zewnętrzna. Jeżeli na potrzeby mniejszych obiektów nie potrzebujemy mimo wszystko aż tak dużego systemu jakim jest vrv, spokojnie możemy zastosować klimatyzację multisplit.

klimatyzacja vrv porównanie wielkości jednostek vrv

Klimatyzacja VRV – zalety systemu?

Chociaż inwestycja w system VRV jest większa niż przy innych typach klimatyzacji, to jest to rozwiązanie opłacalne. Głównie ze względu na bardziej energooszczędne sprężarki, jakie stosuje się w tych systemach. Automatyzacja systemu pozwala również zaoszczędzić na wydatkach związanych z prądem. VRV/VRF może być sterowane na wiele sposobów: przez standardową obsługę pilotem, internet lub sieć lokalną. Jednostki zewnętrzne, znajdujące się na elewacji budynku, posiadają małą masę, w związku z czym ich montaż jest dość swobodny. Systemy VRV charakteryzują się wysoką odpornością na zmienne temperaturowe – ogrzewają nawet w temperaturze -20 stopni oraz chłodzą, gdy panuje +40 stopni. To idealne rozwiązanie na dużych przestrzeniach, gdyż agregat może znajdować się nawet o 100 metrów od zasilanego urządzenia. System w takiej sytuacji i tak będzie sprawnie działał.