Klimatyzacja w bloku
Gdy upały dają się we znaki – warto pomyśleć o klimatyzacji. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza, jeżeli mieszka się w bloku. Każdy, kto zajmuje mieszkanie w bloku doskonale zdaje sobie sprawę w jak nagrzane, duszne i nieprzyjemne miejsce potrafi się zmienić ich własny dom latem, zwłaszcza jeżeli znajduje się na wyższych kondygnacjach. Dlatego klimatyzacja w wielu przypadkach wydaje się naprawdę nieodzowna. Jednak jak wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?
Klimatyzator przenośny
Zainteresowani klimatyzacją do mieszkania w bloku mają do wyboru kilka najróżniejszych opcji. Po pierwsze – klimatyzatory przenośne. Na tego typu klimatyzatory najczęściej nie trzeba zgody spółdzielni czy administracji bloku. Wystarczy po prostu dokonać zakupu urządzenia (ceny zaczynają się już od kilkuset złotych i dzięki swojej relatywnie niskiej cenie dostępne są praktycznie dla każdego, kto ich potrzebuje), podłączyć do prądu, zapewnić odprowadzenie ciepłego powietrza (na przykład oknem) i już. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu klimatyzatory przeznaczone są do działania tylko w jednym pomieszczeniu. W dodatku użytkownicy tego typu klimatyzacji często wskazują na fakt, że urządzenie może też po prostu hałasować. Dodatkowo w tego typu klimatyzatorach regulowanie poziomem temperatury jest ograniczone w porównaniu do bardziej zaawansowanych urządzeń.
Klimatyzator stacjonarny
Na wstępie warto podkreślić, że na klimatyzację stacjonarną często wymagana jest zgoda spółdzielni bądź administracji budynku. W końcu klimatyzatory stacjonarne typu split posiadają dwie jednostki – wewnętrzną, która znajduje się w mieszkaniu i je ochładza oraz zewnętrzną – montowaną na zewnątrz mieszkania, która odprowadza ciepłe powietrze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie klimatyzatory są dużo cichsze. Jednak inaczej, niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych, nie warto ich montować samodzielnie, przede wszystkim dlatego, że poprawna instalacja wymaga ściągnięcia próżni w liniach miedzianych łączących jednostki. Nie są Państwo w stanie przeprowadzić takiego procesu bez pompy próżniowej. Ponadto samodzielna instalacja grozi poparzeniem przez czynnik chłodniczy znajdujący się w urządzeniu.
Koszt samych urządzeń w klimatyzacji typu split jest już znacznie wyższy niż koszt klimatyzatora przenośnego, dodatkowo dochodzi również koszt montażu, który często różni się w zależności od odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, jednak ma też o wiele więcej zalet. Są też różne rodzaje klimatyzatorów typu split. Taki klimatyzator działa cicho i wydajnie w całym mieszkaniu. Możliwe jest też swobodne ustalanie akceptowanego i najbardziej komfortowego poziomu temperatury, która ma w mieszkaniu panować. To sprawia, że pomimo relatywnie wyższych kosztów tego typu klimatyzacja nadal cieszy się największą popularnością. Poza tym urządzenie typu split spełnia również inne funkcje poza klimatyzacją.
Zgoda administracji/spółdzielni
Przy wyborze klimatyzacji stacjonarnej warto również zdawać sobie sprawę, że nie ma jednolitych przepisów, które regulują ich umieszczanie na zewnętrznych ścianach i elewacji budynku. Jeżeli na walnym zebraniu mieszkańców danej wspólnoty nie uchwalono uchwały dotyczącej montażu urządzeń zewnętrznych, w tym klimatyzacji, na elewacjach – w takich warunkach bywa bardzo różnie. Wszystko zależy od dobrej woli zarządców oraz przepisów wewnętrznych, a także planów zarządcy względem nieruchomości. Dlatego o zgodę na montaż warto postarać się jeszcze zanim dokona się zakupu klimatyzatora.
Jeśli jeszcze nie wybrałeś klimatyzatora odpowiedniego dla Twojego mieszkania w bloku to zapraszamy do kontaktu – pomożemy wybrać Ci urządzenie odpowiadające w stu procentach Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.