Klimatyzacja VRV (Variable Refrigerant Volume) oraz VRF (Variavle Refrigerant Flow) to dwie nazwy stosowane równocześnie na określenie systemów klimatyzacji, w których pracę urządzenia można zmieniać poprzez regulację czynnika przepływającego przez parowacz. Dzięki temu, taki system posiada szerokie zastosowanie, a do tego zapewnia użytkownikowi dużą swobodę w ustawieniach.

Zastosowanie VRV/VRF

Klimatyzacja tego typu to zarówno małe, pojedyncze systemy, jak i całe bazy, których zadaniem jest klimatyzowanie całego budynku. Czasami cała instalacja mierzy nawet 1000 metrów. Nic więc dziwnego, że systemy VRV/VRF są popularnie wykorzystywane w dużych obiektach, takich jak hotele czy biurowce. O wyborze tego rodzaju klimatyzacji decyduje również jej przewaga nad innymi jej rodzajami. Klimatyzacja VRF jest bardziej wydajna i bardziej sprawna od klimatyzacji multisplit, do tego posiada więcej funkcji. Jednocześnie zachowuje dużą elastyczność – każda przyłączona do bazy jednostka może być swobodnie dostosowywana do zapewnienia optymalnych warunków w pomieszczeniu, w jakim się znajduje. Warto dodać, że klimatyzacja VRV/VRF pracuje sprawnie nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Jakie są jej zalety?

Chociaż inwestycja w system VRV jest większa niż przy innych typach klimatyzacji, to jest to rozwiązanie opłacalne, głównie ze względu na bardziej energooszczędne sprężarki, jakie stosuje się w tych systemach. Automatyzacja systemu pozwala również zaoszczędzić na wydatkach związanych z prądem. VRV/VRF może być sterowane na wiele sposobów: przez standardową obsługę pilotem, Internet lub sieć lokalną. Jednostki zewnętrzne, znajdujące się na elewacji budynku, posiadają małą masę, w związku z czym ich montaż jest dość swobodny. Systemy VRV charakteryzują się wysoką odpornością na zmienne temperaturowe – ogrzewają nawet w temperaturze -20 stopni oraz chłodzą, gdy panuje +40 stopni. To idealne rozwiązanie na dużych przestrzeniach, gdyż agregat może znajdować się nawet o 100 metrów od zasilanego urządzenia, a system i tak będzie sprawnie działał.